Dodatkowe wnioski do pozwu o rozwód- wniosek o zwolnienie od opłaty sądowej

25 lipca 2019

Sporządzając pozew o rozwód musimy zawrzeć w nim pewne obowiązkowe informacje. W zależności jednak od sytuacji w jakiej się znajdujemy, możemy rozbudować pozew o dodatkowe wnioski. W pierwszym zamyśle wszystkie wnioski miały znaleźć się w jednym poście. Wyszło mi ponad 3 strony- myślę, że nie każdy chciałby się przez to przekopywać. Czytelniej będzie, gdy podzielę go na mniejsze fragmenty.  Zacznę od wniosku o zwolnienie od opłaty sądowej i ustanowienia pełnomocnika.

Continue reading
- więcej -
Jak się rozwieść?  cz. IV „kto komu będzie płacił…!!!”

22 maja 2019

Nieodłącznym elementem rozwodu bywa roszczenie o alimenty. Jak pisałam w poprzednim poście Sąd rozstrzyga o wysokości, w jakiej każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dzieci i orzeka o alimentach na dziecko. Jednak to nie wszystko, ponieważ można wnosić o alimenty od drugiego małżonka na swoją rzecz. Dlatego w tym poście opiszę obowiązek alimentacyjny wobec małżonków.

Continue reading
- więcej -
Jak się rozwieść? Cz. I „Wstęp do rozwodu”

14 marca 2019

Co 3 małżeństwo się „rozpada”. Z danych statystycznych udostępnionych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że w 2018 roku rozwiodło się 62,3 tys. małżeństw. Stanowi to 32,50% wszystkich małżeństw zawartych w 2018 roku. Statystyki lubią cyferki dlatego podają również wiek małżonków, miejsce zamieszkania ale w moim mniemaniu finalnie nie ma to żadnego znaczenia.

Continue reading
- więcej -
Kto może odliczyć ulgę na dziecko?

13 lutego 2019

Szanowni Państwo czas PITów to bardzo szalony okres , a kiedy dochodzą do tego jakieś zmiany , to oprócz „zwykłych” pytań mnożą się  wątpliwości….

Nie specjalizuję się w prawie podatkowym i przyznam, że nie czuję się kompetentna do udzielania porad poza zakresem podstawowym, nie mniej jednak postanowiłam zrobić króciutki wpis odnośnie pytania, które przez ostatnie dni zadawaliście mi Państwo najczęściej. A mianowicie  Kto może rozliczyć ulgę na dzieci?

Continue reading
- więcej -
Nowy PIT= wątpliwości

29 stycznia 2019

Od jakiegoś czasu sporo osób zadaje mi pytania: „Jak to teraz z tymi PITami? ”, „Podobno nie trzeba się teraz rozliczać?”, „Podobno rozlicza nas US?”

Póki co moją uwagę zwróciła jedynie kampania dotycząca pracodawców, którzy do końca stycznia muszą wysłać deklarację do Urzędu Skarbowego do końca stycznia. I co dalej? Echem gdzieś odbiła się informacja, że w tym roku rozliczy nas Urząd Skarbowy i że będą szybsze zwroty z nadpłaty podatku. Problemu nie mają przedsiębiorcy, wszak mamy swoich księgowych i to oni załatwiają za nas wszystko. Reszta jednak zadaje pytania ale jak, kiedy, czy trzeba coś wypełniać?

Continue reading
- więcej -