Nowy PIT= wątpliwości

29 stycznia 2019

Od jakiegoś czasu sporo osób zadaje mi pytania: „Jak to teraz z tymi PITami? ”, „Podobno nie trzeba się teraz rozliczać?”, „Podobno rozlicza nas US?”

Póki co moją uwagę zwróciła jedynie kampania dotycząca pracodawców, którzy do końca stycznia muszą wysłać deklarację do Urzędu Skarbowego do końca stycznia. I co dalej? Echem gdzieś odbiła się informacja, że w tym roku rozliczy nas Urząd Skarbowy i że będą szybsze zwroty z nadpłaty podatku. Problemu nie mają przedsiębiorcy, wszak mamy swoich księgowych i to oni załatwiają za nas wszystko. Reszta jednak zadaje pytania ale jak, kiedy, czy trzeba coś wypełniać?

Już tłumaczę.

Od tego roku zeznania podatkowe PIT 37, PIT 38 przygotuje za nas Urząd Skarbowy. Nie potrzeba żadnego wniosku ani zgody.

PIT będzie przygotowany na podstawie deklaracji PIT 11 przesłanej przez pracodawcę ale również na podstawie  dotychczas składanych zeznań np. odliczenia na dziecko, wskazany z poprzedniego roku odbiorcę 1% podatku .

15 lutego 2019 w tym miejscu zostanie nam udostępniony  SZKIC  naszego rozliczenia. Po dokonaniu weryfikacji (program nas odpowiednio pokieruje) będzie można dokonać następujących czynności:

  1. Zaakceptować tak przygotowane rozliczenie i wysłać;
  2. Zmodyfikować (w zależności od potrzeb, np. wpisując darowizny, rozliczając się z małżonkiem zamiast samodzielnie, zmienić odbiorcę 1% podatku itd.) i wysłać
  3. Odrzucić przygotowany SZKIC i wypełnić samodzielnie PIT. W takim wypadku ten przygotowany przez US nie będzie brany pod uwagę.
  4. Nie robić nic.

SZKIC będzie dostępny do dnia 30 kwietnia 2019 r. czyli do dnia ostatniego rozliczenia z Urzędem Skarbowym jak dotychczas. Jeżeli nie wykonamy żadnej czynności, zostanie on wysłany-przyjęty dopiero dnia ostatniego czyli 30 kwietnia 2019r.

Jeżeli ktoś woli rozliczać się tradycyjnie , nie lubi bądź nie ma możliwości skorzystania z urządzeń mobilnych , nie ma ku temu żadnych przeszkód.